Змінні зорі (або зорі, що змінюють свою видиму яскравість, або блиск) є важливими джерелами інформації про Всесвіт, що допомагають астрофізикам не тільки вивчати процеси зоряної еволюції (оскільки кожний тип змінних зір є «знімком» окремої стадії еволюції), але й дозволяють отримати такі важливі характеристики зір та систем, до яких вони належать, як маси та світності зір; відстані до зір, їх скупчень, а також галактик; хімічний та віковий склад зоряних скупчень. Таким чином, вони сприяють вивченню еволюції зоряних скупчень та галактик, їх розподілу у просторі, а отже й великомасштабної структури та еволюції Всесвіту.

Змінні зорі поділяють на два принципові типи – 1) ті, що змінюють блиск внаслідок протікання певних фізичних процесів і 2) ті, що змінюють блиск внаслідок геометричних ефектів (взаємні затемнення у зоряних системах, обертання деформованих зір, переміщення плям по їх поверхні тощо).

Типові представники першого типу – пульсуючі зорі типу d Цефея (або Цефеїди), які, завдяки зв’язку між періодом їх пульсацій та світимістю цих зір, дозволили встановити шкалу відстаней у нашій галактиці та до інших галактик.

Також дуже цікавими об’єктами для досліджень є подвійні та кратні зоряні системи, які можуть показувати змінність внаслідок як фізичних так і геометричних ефектів, вони не тільки є унікальними космічними лабораторіями по вивченню еволюційних процесів у зорях та іх системах, але й дають методи вивчення еволюції Всесвіту в цілому. Наприклад наднові зорі типу Ia, де вибухає компактний об’єкт – білий карлик – внаслідок перетікання на нього речовини сусідньої зорі, дали надійний метод визначення відстаней до найвіддаленіших об’єктів Всесвіту, і ці визначення тепер слугують важливим тестом для космологічних моделей.

Докладніше о цілях, методах та досягненнях у галузі досліджень змінних зір див. у наших презентаціях.

Як і для чого досліджують змінні зорі: https://drive.google.com/open?id=1pMKjQrnUR5-Akn7rTBXBwaveAErhoBja